Újból itt van Kezdő Kedd rovatunk, melyben ezúttal a kritikus szemléletről fogunk szót ejteni a pakliépítés során.
Mindenkinek megvannak a kedvenc lapjai a HKK-ban, amik nem is feltétlenül a legerősebb kártyák, sokkal inkább arról van szó, hogy valamilyen szubjektív okból (egy személyes történet, egy konkrét meccs stb.) kedvesek az illető számára. A kezdőkre ez különösen érvényes, az ismerkedés során nagyon könnyű elragadtatni magunkat egy-egy lap kapcsán. És bár ezzel önmagában még nincs is probléma, fontos, hogy egészséges mederben tartsuk mindezt.
Sokan – olykor még a tapasztaltabb játékosok közül is – elkövetik azt a hibát, hogy nem kérdőjelezik meg egy-egy lap helyét a pakliban. Egy esélyt természetesen minden kártya megérdemel, ám időről időre még a legtutibb, legjobban kioptimalizált deckeket is érdemes felülvizsgálni – egyrészt azért, mert maga a meta is folyamatosan alakul, ami egyszer jó volt, az nem biztos, hogy legközelebb is az lesz, másrészt a kártyák is évről-évre elavulnak, előbb utóbb szinte mindegyik számára eljön az “őrségváltás” ideje.
A kezdők számára persze nem olyan dilemmák fognak előjönni, mint hogy elég jó-e még például egy Térszaggatás (az csak egy random példa volt, mégmielőtt…), a kezdeti, jóval korlátozottabb lapkészlet miatt elég sok olyan lap fog bekerülni, amikkel mást egyébként nem nagyon szoktunk látni játszani. És ki tudja, az is lehet, hogy rábukkanunk valami rejtett tápra, amit az eltartott kisujjú profik nem fedeztek még fel a gy-ngy stócban, ugyanakkor fontos, hogy legyünk kritikusak a pakliépítésnél, amennyire csak lehet. Mindegyik lap jó valamire, ezért bármelyik kapcsán adódhat olyan szituáció, ahol baromi jónak tűnik. Érdemes azonban feltenni a kérdést: a meccsek hány százalékában szokott lenni olyan eset, ahol tényleg hasznos lenne? Biztos szükség van a funkcióra? Szoktam szorongatni a lapot a kezemben? Nincs nála esetleg jobb, olcsóbb, univerzálisabb ugyanerre a funkcióra? Tipikusan az úgynevezett “szerelemlapok” azok, amik a legkönnyebben átcsúsznak ezen a rostán, mert sokkal kevésbé vagyunk hajlamosak megkérdőjelezni a létjogosultságukat – pedig könnyen lehet, hogy egy ilyen lecserélésével tudnánk még erősebbé tenni a paklit.
Nem győzöm hangsúlyozni, hogy ez persze csak a kompetitív játékra érvényes. Ha versenyre mész, és szuboptimális, nem odaillő vagy egyszerűen csak gyenge lapokkal játszol, akkor ne csodálkozz, ha el fognak verni. Ez azonban csupán a HKK egyik oldala – otthoni játék vagy egyszerű mókázás során persze már mindenki azt használ, amit csak akar, itt pedig már a szerelemlapok is sokkal nagyobb teret kaphatnak. És kell is, hiszen elvégre ez az egyik dolog, ami formálja a HKK-s személyiségünket – ha te az a srác akarsz lenni, aki Teknős monstrummal tolja, akkor legyél csak az bátran, hiába mondják mások, hogy az igazából csak frissen bontotton jó. Ne feledd azonban: ha jó versenyeredményeket szeretnél, akkor képesnek kell lenned elengedni ezeket a gondolatokat a megfelelő pillanatokban. Ha nem teszed, azzal csak saját magadat hátráltatod – kikapni pedig a kedvenc lapoddal az asztalon sem túl jó érzés sajnos…
Csető Zsolt
De amikor egy lap azt Suttogja,hogy rakj be,mert én leszek ellenfeled Végzete,akkor nincs mit tenni: be kell hogy rakjam. 😊
A szerelemlapoknal sokkal nagyobb a szerelem-koncepciok buvereje. Plane, ha veletlenul meg be is esik vele egy dobogo-kozeli eredmeny valami korlatozott formatumon. Onnan aztan mentor legyen a talpan, aki lebeszeli a noviciust egy ilyen szerelem-paklirol…
That moment, amikor kiderül, hogy a szerelemkoncepció még erős is (Weiner Zoli A bőség zavara + Őrült Enkala, az animátor pakliját mostanság Kisfec is pörgeti…).
Nagyon jo iras ! Sok hasonlot 🙂